HISTORIA FIRMY

Sławomir Lange, Bogdan Łukaszuk
Ta opowieść zaczyna się jak historia startupu z Doliny Krzemowej. Jest dwóch przedsiębiorczych, młodych inżynierów, tworzą innowacyjne rozwiązania, a siedzibę, warsztat i magazyn mają w garażu.

Firmę założyli Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk w 1987 roku.

Zaczynali w garażu, konstruując innowacyjne rozwiązania techniczne. Dziś ich firma współpracuje z największymi światowymi markami.


Jednak Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk, koledzy z licealnej ławki i świeżo upieczeni inżynierowie, mają trudniej niż Steve Jobs. W 1987 roku w Polsce panuje jeszcze gospodarka centralnie planowana. W tych warunkach ekonomicznych można działać, ale trzeba być niezwykle energicznym i pomysłowym.


Lange i Łukaszuk znajdują niszę rynkową – w domach polskich przedsiębiorców montują instalacje alarmowe, w tamtym czasie symbol nowoczesnej technologii. Urządzenia składają sami, czerpiąc inspiracje nawet z filmów i gazet. W poszukiwaniu części i podzespołów podróżują po całej Polsce.

Alarmowy biznes rozwija się doskonale, lecz biznesowy scenariusz Sławomira Lange i Bogdana Łukaszuka całkowicie zmienia ostatnia strona niemieckiego pisma dla majsterkowiczów, na które natrafiają u jednego z klientów. Widzą tam reklamę czujnika zewnętrznego firmy Steinel. Przedsiębiorcy, zainteresowani produktami niemieckiej firmy, wysyłają do niej list.Odpowiedź przychodzi dopiero po pół roku. Steinel proponuje im, by zostali przedstawicielami firmy w Polsce. W międzyczasie zmienia się ustrój, a Polska przechodzi przyśpieszony kurs wolnego rynku. Wraz z innymi produktami marki Steinel Lange i Łukaszuk wprowadzają na polski rynek innowację – opalarki.W kolejnych latach sukcesywnie budują sieć dystrybucji, nawiązują nowe kontakty i poszerzają asortyment. Trzymają się jednej zasady – w ofercie są produkty tylko wysokiej klasy.Firma od początku inwestuje również w ludzi. Pracownicy wiążą się z nią na wiele lat. Najlepszym przykładem jest Tadeusz Kumaszka, dziś prezes firmy Lange Łukaszuk. Przeszedł wszystkie szczeble, od stanowiska w magazynie.

Firma udoskonala logistykę, w 2000 roku przeprowadza się do własnego magazynu. Po 2004 roku doskonale wykorzystuje dynamiczny rozwój polskiego rynku budowlanego. To kolejny przełomowy okres – firma wprowadza do Polski wiele nowych marek, w tym Kress, Bondhus, Benning, jak również liczne nowatorskie rozwiązania, w tym technologie mieszania, różne elektronarzędzia czy odkurzacze budowlane.


 

Dziś firma Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce kilkudziesięciu wiodących światowych marek z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej.

 

Skontaktuj się z nami i poznaj nas